В БЕРЕЗНІ вийшла книга Ванесси Браун «Cool Shades, the History and Meaning of Sunglasses», яку автор презентував на найбільшій у світі виставці окулярів MIDO Eyewear Show в Мілані, де беруть участь більше тисячі виробників окулярів і оправ. Ми поговорили з Ванессою, старшим викладачем кафедри дизайну та візуальної культури в Університеті Ноттінгем Трент, про природу крутості окулярів, про те, як виникає мода на ті чи інші форми оправ, чому окуляри є предметом спокушання і що думати про тих, хто не знімають затемнених окулярів в темному приміщенні.

Думка написати книгу про взаємозв'язок крутості і сонячних окулярів прийшла до мене після походу в магазин за молоком. На мені була пошарпана одяг зі свіжими слідами фарби від ремонту. Перше, що я зробила, вийшовши з машини, - наділу сонячні окуляри. Це було дивно: на вулиці було похмуро, навіщо мені окуляри? Тому що в них я виглядаю крутіше. Звідси головне питання: чому такий маленький об'єкт, як сонячні окуляри, володіє такою величезною силою трансформації?

Сучасне розуміння крутості сформувала міське середовище. Згадайте соціолога Роберта Парка: «the city is a state of mind», місто - це стан душі. У місті існує потреба в анонімності, бути спостерігачем, а якщо брати участь у суспільному житті, то тільки з правом вийти з гри в будь-який момент. Бодлер називав новий тип людини «flâneur» і описував його як «в центрі світу і світом не помічений».

Деякі вчені вважають, що «крутість» - одна з найважливіших цінностей західного світу. Крутість асоціюється з незворушністю і відокремленістю. Сонячні окуляри якраз прекрасно справляються із запитом на ці якості. Окуляри говорять за вас: «Мене нічого не турбує». За темними окулярами ви перебуваєте в безпеці, рятуєтеся від хаосу зовнішнього світу, уникаєте прямого контакту, але маєте можливість підглядати за людьми. Темним очками передували маски на балу. Вони також дозволяли зберегти анонімність і давали можливість змінити соціальну роль. Нехай і на один вечір. При цьому, хоча маска і окуляри вкривають вас від людей, вони ж залучають до вас увагу.

Гонщики, пилоты, машинисты — они первыми сделали очки желанным «крутым» аксессуаром, который соответствовал духу времени. Итальянские футуристы начала XX века писали так: «Великолепие мира обогатилось новой красотой — красотой скорости». Все хотели передвигаться быстро и стали носить очки, защищающие от ветра. В ходу были круглые оправы, а также сплошные панорамные, напоминающие современные спортивные модели. Появление огибающей лицо спортивной формы очков связано с тем, что железные дороги показали мир в перспективе и панораме. Форма защитных speedy-очков даже спустя десятилетия изменилась мало.

На девушках одним из первых спортивные очки запечатлел французский фотограф Жак-Анри Лартиг. Он снимал свою жену Биби, которая, будучи известной модницей, носила в 1920-е спортивные мужские круглые очки. Маскулинная спортивная форма очков будет популярна у женщин вплоть до 1950-х, пока в моду не войдут очки-сердечки, «кошачьи» оправы и другие декоративные варианты. Интересно, что формула «скорость плюс очки» как олицетворение крутости работает до сих пор. Вспомните хотя бы сцену на мотоцикле с Бритни Спирс из клипа «Toxic».

Мы живём в эпоху информационных рисков, защиты от них, ухода в себя и публичного нарциссизма. Ты можешь отрицать какие-то вещи, но всё равно это делаешь, покупая какие-то вещи и демонстрируя их. Взять хотя бы уродливые спортивные панорамные очки как из 90-х, которые вернулись на фоне увлечения уличной культурой. Предсказывать тренды легко: подумай, про какую вещь все забыли, — скоро она вернётся.

"ОПТИКА ПЛЮС" ™
 
Продаж сонцезахисних окулярів, оправ, лінз, аксесуарів в Україні
 
  google  optikaplus@ukr.net
Розробка сайту - студія «Webhit»