Незалежно від того, чи дивитеся ви 3D-фільм на великому екрані кінотеатру або у себе вдома, вам доведеться використовувати спеціальні окуляри. І нехай вже в виробництво запущені перші 3D-телевізори, які дозволяють обійтися без цього аксесуара, але технологія поки далека від досконалості. Як мінімум наступні кілька років бажаючі дивитися «тривимірні» фільми змушені будуть в обов'язковому порядку надягати окуляри. Ми продовжуємо нашу розповідь про сучасних 3D-технологіях і на цей раз детально зупинимося саме на окулярах: принцип роботи, відмінності технологій і, кінцеве ж, як вибрати відповідну модель для свого домашнього кінотеатру.

 Перш за все варто звернути увагу на те, що всі представлені на ринку 3D окуляри діляться на дві великі категорії - активного і пасивного типу. В основі кожного знаходяться зовсім різні технології, але в обох випадках дія зводиться до одного й того ж: обману нашого бінокулярного зору. Як відомо, для зйомки стереофільмів використовуються відразу дві камери, які знімають одну і ту ж сцену з різних кутів. Ефект «тривимірного зображення» створюється за рахунок того, що під час перегляду кожному оці користувача показують свою картинку. Ось цим розподілом і займаються окуляри.

Не так давно ми вже робили детальний екскурс в світ сучасних 3D-телевізорів (матеріал можна прочитати тут). Як правило, виробники подібного обладнання в обов'язковому порядку комплектують свою продукцію необхідними для перегляду очками. У деяких випадках в коробці можна знайти відразу 4-6 штук, якщо мова йде про відносно дешевої пасивної технології. Але бувають випадки, коли окуляри з якихось причин не підходять або просто губляться / ламаються.

Пасивні Окуляри

Пасивні окуляри передають зображення одночасно на обидва ока. При цьому на екрані телевізора можна побачити дві картинки, зняті різними камерами. Кожне з поляризованих стекол очок пропускає тільки одну з них, зі своєї поляризацією, іншими словами: ліве скло пропускає зображення призначене для лівого ока, а праве - для правого.

Залежно від типу встановленого фільтра, поляризація може бути лінійної або кругової. Лінійна передбачає розташування фільтрів один до одного під прямим кутом, а при кругової вони розташовуються різноспрямовано. При перегляді фільму в окулярах з лінійної поляризації будь-який нахил голови користувача викликає невелике, але помітне зменшення стереоефекту і двоїння картинки, в зв'язку з чим цей варіант сьогодні застосовується рідко. У більш сучасному методі кругової поляризації цей ефект зведений до нуля, найчастіше саме це рішення використовується в сучасних IMAX.

Гідність очок пасивного типу полягає в простоті і доступності. Від них менше навантаження на очі, але якість одержуваного зображення помітно нижче, ніж у випадку з активними моделями. Як правило, вони без особливих проблем використовуються разом зі звичайними окулярами з діоптріями, що дозволяє глядачеві з поганим зором уникнути необхідності спеціально надягати лінзи для перегляду фільму. Коли як окремі активні моделі надіти поверх звичайних окулярів дуже незручно.

Активні Окуляри

А ось це вже більш складна технологія. Активні окуляри (або, як їх ще називають, окуляри затворного типу) мають скла на основі рідких кристалів, які по черзі закривають то один, то інший очей. В цей же час проектор або телевізор, що працює синхронно з окулярами, відтворює зображення з подвоєною частотою (не менше 60 Гц для кожного ока). І коли на екрані відображається картинка для правого ока, то окуляри закривають лівий, і навпаки. Оскільки відбувається все це з дуже високою швидкістю, переважна більшість людей просто не помічає «обману». Втім, це справа суто індивідуальні - деякі люди незамечаемие мерехтіння картинки і при частоті кадрів 25 Гц, інші - зауважують (або тільки так кажуть) при 60 Гц.

Активне 3D забезпечує більш високу якість зображення, але вартість необхідних для нього очок помітно вище в силу складності конструкції. До того ж, такі окуляри потребують додаткових джерел живлення (за винятком моделей, які використовують для синхронізації провід) і вимагають від зображення більш високої яскравості, ніж у випадку з пасивними.

Але головна проблема затворів очок полягає в більшому навантаженню на очі. Деякі користувачі скаржаться на те, що при перегляді активного 3D у них з'являються запаморочення, головний біль або починають боліти очі. У випадку з пасивною технологією таких проблем не виникає. І хоча виробники намагаються усунути цю проблему, впоратися з нею до кінця поки так і не вдалося.

До речі, робилися спроби виробництва пасивних 3D-окулярів і брендами зі світу моди, такими як Gucci. З технічної точки зору в них, звичайно ж, не було нічого особливого. Зате виробник використовував дорогі матеріали, надавав очками витончені форми, та й саме «гучне» ім'я мало значення.

"ОПТИКА ПЛЮС" ™
 
Продаж сонцезахисних окулярів, оправ, лінз, аксесуарів в Україні
 
  google  optikaplus@ukr.net
Розробка сайту - студія «Webhit»